Starší žáci včetně skupin komorní hry

Zadání práce od 17. 4. 2020

Bluesová stupnice

Tato stupnice je charakteristická pro blues, rock n roll, jazz, ale i country a další hudební žánry. Skrývá v sobě velmi působivé melodické napětí způsobené tzv. blue tóny (blue notes). Jsou to: malá tercie, malá septima a zmenšená kvinta. Nejcharakterističtějším tónem, který nejvíce utváří bluesový náboj je malá tercie. Díky tomu, že bluesová stupnice obsahuje malou i velkou tercii ji nelze jednoznačně zařadit ani jako durovou ani jako mollovou stupnici. Nejprve hrajte a cvičte obě stupnice pomalu, až to půjde, zrychlete tempo. Budu se těšit na Vaše nahrávky :-)

Nahrávka A moll pentatoniky

Nahrávka Bluesové stupnice

PODÍVEJTE SE NA KONCERT :-)

Nadace Bohuslava Martinů uvádí sérii online koncertů pro Lékaře bez hranic

Od 9. dubna bude Nadace Bohuslava Martinů na svých stránkách streamovat komorní koncerty ze svého sídla. Projekt Hudba bez hranic nabídne 8 online koncertů, během nichž se představí přední čeští umělci, kteří zahrají na podporu Lékařů bez hranic. Ve čtvrtek 16. 4. 2020 proběhl Autorský večer předního českého kytaristy a skladatele Lukáše Sommera. Na svém koncertě představil pět kytar od našich předních českých kytarářů. Jaká kytara se Vám nejvíc líbí vizuelně, která naopak zase zvukově? Zaujala Vás nějaká skladba kterou Lukáš Sommer hrál a proč? Budu se těšit na Vaše odpovědi :-)

Záznam z koncertu je k vidění zde.

Zadání práce od 30. 3. 2020 - 16. 4. 2020

Pentatonika

Začneme tím, co je to Pentatonická stupnice. Je to asi nejčastěji používaná stupnice (pro kytaristy). To penta v tom může napovědět, že se jedná pouze o pětitónovou stupnici (zbytek jsou půltóny). Takže to není jako klasická oktáva C, D, E, F, G, A, H, C. Jsou tři základní boxy, ve kterých se můžeme pohybovat. (spousta kytarových sól vychází právě z těchto stupnic). No a teď asi obrázek, abyste si to dokázali lépe představit. Boxů je pět - od třetího, pátého, osmého, desátého a dvanáctého pražce. Vy si zkoušejte hrát stupnici od od třetího, pátého, osmého a desátého pražce. Ti z Vás, ktří máte kytaru s výkrojem, nebo elektrickou kytaru, zkusí i od XII. pražce. Nejprve hrajte a cvičte stupnici pomalu, až půjde, zrychlete tempo. Budu se těšit na Vaše nahrávky pentatonických stupnic :-)

Nahrávky pentatonické stupnice pro představu, zda ji hrajete dobře:

III. poloha

V. poloha

VIII. poloha

X. poloha

.....a dále:

Hrajte si na kytaru cokoliv Vás napadne. Stahujte z internetu písničky, které máte rádi. Pokuste se ovládnout nástroj sami, základy již máte a víte, co všechno kytara dovede :-) Zapište si vlastní hudební myšlenky (nebo i ty přebrané) do not nebo tabulatury. Brnkejte, zpívejte, improvizujte, fantasiii se meze nekladou.... Nebojte se!! Budu se těšit na Vaše nahrávky :-)

Zadání práce od 16. 3. 2020 - 29. 3. 2020

V rámci samostudia od 16. 3. 2020 do 29. 3. 2020 se podívejte na nahrávku kytaristy ve videu a napište mi, jak je možné, že to takto zahraje. Jaký styl hry používá? Pokuste se také vymyslet pár taktíků podobné hry jako je ve videu. Klidně kus Ovčáci, čtveráci, je to jedno, fantasii se meze nekladou. Nahrávky mi pošlete na Messenger, WhatsApp nebo email.

Milí žáci, milí rodiče,

nastal čas, kdy se budeme několik týdnů učit hrát na kytaru trochu jinak, než jak jsme byli doposud zvyklí. Všichni jsme byli vhozeni do nových a nepoznaných vod, jak se nám v nich bude plavat, je již na nás smiley

Každého jsem již kontaktovala a informovala o prvních krocích. Se staršími žáky komunikuji v rámci skupin na Messengeru, které tam máme vytvořené a budu jim úkoly zadávat tam, ale zároveň je vkládat i na webové stránky. S dětmi prvních a druhých ročníků je komunikace složitější, musím přes rodiče. I v tomto případě mám vytvořené skupiny v rámci sms, či aplikace WhatsApp. Tímto chci poprosit rodiče „malých“ žáků, ať se neobávají mě přidat např. do přátel na Facebooku, nebo mě kontaktovat na Messengeru. Mají-li děti ve svých telefonech některou z těchto aplikací, ať se mi také děti ozvou. Nemám jejich telefonní čísla. Veškerá komunikace a výuka potom bude jednodušší, když budu vše řešit pouze s žáky, bez „prostředníka“ smiley

K dispozici jsem na telefonním čísle 721 230 829, kde funguje právě WhatsApp i Messenger. V rámci Facebooku a Messengeru jsem dostupná pod profilem Jitka Bastlová. Kontaktovat mě můžete i na email bastlova.jitka@centrum.czNově mě můžete nalézt i na Skype pod výše uvedeným telefonním číslem, nebo jménem Jitka Bastlová (v profilové fotce oranžový Fénix na černém pozadí).

A jak budou naše „hodiny“ kytary probíhat?

Všichni žáci by si měli neustále opakovat vše, co jsem jim zadala na poslední hodině kytary (je to zapsané v žákovské knížce). Až se vrátíme do standartního režimu výuky, navážeme tam, kde jsme přestali. V rámci tzv. „distanční“ formy výuky budu na webových stránkách zadávat žákům domácí cvičení, která hravě zvládnou ve formě interaktivních úkolů. Budu vyžadovat zpětnou vazbu, napsat pár slov, zaslat video (právě přes WhatsApp, Messenger ev. email), na které budu v rámci možností co nejdříve reagovat. Každý týden budu přidávat něco nového smiley Kdo bude mít zájem, můžeme vyzkoušet i online výuku přes Skype. Prosím ale o zpětné vazby, nebojte se mi psát, telefonovat!!

Pevně věřím, že se všem bude tato forma výuky líbit. smiley

S přáním pevného zdraví a rodičům navíc pevných nervů

srdečně paní učitelka Jitka Bastlová

Krajské kolo v sólové hře na klavír

Ve dnech 22. 3. a 23. 3. 2024 proběhlo v ZUŠ Český Krumlov krajské kolo soutěže ve hře na klavír. Všem našim soutěžícím žákům gratulujeme ke krásným oceněním a jejich paním učitelkám děkujeme za kvalitní přípravu a perfektní reprezentaci školy!!

Přehlídka dětských recitátorů

Gratulujeme žačkám literárně dramatického oboru za krásnou reprezentaci školy a jejich paní učitelce Mgr. Michaele Kajerové děkujeme za jejich svědomitou přípravu!!